We have a dedicated team of talented and inspirational staff who are committed to delivering the highest standards for each and every child in school.

We strongly believe that outstanding staff are essential to delivering an outstanding education. We put a lot of effort into recruiting the very best people. We then invest heavily in their continuing professional training and development. 

Teaching Staff
Mr Amiri Teacher of History
Mr Ashton Teacher of Science
Miss Attwood Head of Design Technology
Mrs Baker Head of Religious Studies
Mr Ball Teacher of Science
Mrs Bandeira Teacher of Mathematics
Miss Banky Teacher of Physical Education
Miss Benzie Teacher of English
Ms Bowers Teacher of Modern Languages
Miss Boyd Teacher of Mathematics / KS5 Mathematics Coordinator
Mrs Bremner Teacher of Art & Design
Mr Brighouse Assistant Headteacher (Literacy & Personal Development) / Teacher of English
Mr Bryan Teacher of Music / 2nd in Performing Arts
Mr Buckley Teacher of Physical Education
Mrs Burgess Teacher of History / Progress Leader of Year 9
Mr Casey Teacher of Business & Computing
Mrs Cooke Teacher of Mathematics
Mrs Cosgrove Head of Performing Arts
Mrs Cox Teacher of Science
Mr Craven Teacher of Science
Miss Creamer Teacher of Drama
Miss Cuerden Teacher of Design Technology
Mrs Davies Teacher of English
Mr Davies Teacher of Science / Head of Biology
Mr Deay Assistant Headteacher (Whole Staff Development) / Teacher of Modern Languages
Miss Derbyshire Teacher of Physical Education
Ms Donlan Teacher of Science
Miss Dorkin Teacher of Physical Education / Progress Leader of Year 11
Ms Douglas Head of English / Associate Assistant Headteacher
Miss Dulson Head of Science
Miss Eaton Teacher of English
Mr Eden Teacher of Mathematics
Mr Edgar Teacher of Physical Education
Miss Edwards Teacher of Religious Studies / SENDCO
Mr Elliott Head of Geography
Mr Evans Headteacher
Mr Evans Teacher of History / Progress Leader of Year 8
Mr Farrer Head of History / Associate Assistant Headteacher
Mr Finn Teacher of English / KS4 English Coordinator
Mr Fisher Teacher of Business & Computing
Mr Ford Teacher of English
Mrs Gall Teacher of Design Technology
Mrs Gallagher Teacher of History / Progress Leader of Year 7
Mr Garry Head of Physical Education
Mr Gemmell Teacher of Mathematics
Miss Giles Teacher of History
Mrs Giles Teacher of Mathematics
Mrs Gittins Teacher of Science
Mr Gledhill Teacher of Science
Mrs Gordon Teacher of Mathematics
Ms Graves Teacher of Music
Miss Griffiths Teacher of English
Dr Hale Assistant Headteacher (Raising Standards) / Teacher of Science
Mrs Hanson Teacher of Geography / Duke of Edinburgh Award Coordinator
Miss Hardwick Teacher of Music
Mr Hay Head of Mathematics 
Mrs Heaton Teacher of Mathematics
Mrs Heyes Teacher of Physical Education
Mrs Hill Teacher of Design Technology
Mr Hubball Head of Business & Computing
Mrs Hughes Teacher of Health & Social Studies
Mr Humphreys Teacher of Modern Languages
Mr Islami Teacher of Art
Miss Jackson Teacher of English
Mr James Teacher of Geography
Mr Jenkins Teacher of Food Technology / 2nd in Design Technology
Mr Jepson Teacher of Physical Education / Assistant Sendco
Miss Jones Teacher of Design Technology
Mr Jones Teacher of Science
Mrs Kane Deputy Headteacher (Quality of Education) / Teacher of Science
Miss Kavanagh Teacher of Art & Design & Textiles
Mr Kelly Teacher of Geography
Miss Kennedy Head of Social Sciences
Mr Kerr Teacher of Business & Computing / 2nd in Business & Computing
Miss Kilpatrick Teacher of Business & Computing
Mrs Kitchener Teacher of English / KS5 English Coordinator
Miss Lamb Teacher of Drama
Mrs Lambert Teacher of History / 2nd in History
Mrs Lee Teacher of History / Progress Leader of Year 10
Miss Lowden Teacher of English
Mrs Lynskey Teacher of Modern Languages
Mr Magraw Teacher of Science / Acting KS3 Science Coordinator
Mr Mahoney Teacher of Science
Mr Marks Teacher of Mathematics
Mrs Masher Asssitant Headteacher (Director of KS3) / Teacher of Social Sciences
Mr McCann Asssitant Headteacher (Director of KS4) / Teacher of Business & Computing
Miss McKenzie Teacher of Food Technology  
Mrs McKeever Teacher of Science / Vocational Science Lead
Mr McNulty Assistant Headteacher (Alternative Curriculum) / Teacher of English
Mrs Mellado Teacher of Modern Languages
Miss Miller Teacher of Religious Studies
Mr Mitchell Teacher of Modern Languages
Mr Mottram Teacher of Modern Languages
Mrs Mullin Teacher of Music
Mrs Murphy Teacher of Modern Languages
Mr Parker Teacher of Mathematics
Miss Parker 2nd in Science
Miss Parr Head of Modern Languages
Mr Pearson Teacher of Physical Education / 2nd in PE
Miss Pennington Teacher of Science
Mrs Philcock Head of Art & Design
Mrs Pickwell Teacher of Art & Design & Textiles / ECT Induction Mentor
Mr Pickwell Teacher of Social Sciences / Head of Year 12
Miss Poole Teacher of English
Miss Pugh Teacher of English / KS3 English coordinator
Mr Ravenscroft Teacher of English
Miss Riley Teacher of Social Sciences  
Mr Riley Teacher of History
Miss Roper Teacher of Geography
Mrs Scott Teacher of English
Mr Scragg Teacher of Mathematics
Mr Simcock Teacher of Mathematics
Ms Simms-Crewe Teacher of Science
Miss Sinclair 2nd in Modern Languages
Mr Smith Teacher of Media Studies
Mrs Smith Teacher of Business Studies
Mrs Starkey Teacher of Mathematics / KS4 Mathematics Coordinator
Miss Stone Teacher of Mathematics / KS3 Mathematics Coordinator
Miss Stone Teacher of Modern Languages
Mrs Stones Assistant Headteacher (Director of Key Stage 5) / Teacher of Science
Miss Talbot Teacher of Geography
Miss Turner Teacher of Mathematics / Head of Year 13
Mr Twist Teacher of Religious Studies / PSHE Lead 
Mrs Wardle Deputy Headteacher (Inclusion) / Teacher of English
Miss Warne Teacher of Science / Head of Physics
Mr Whalley Teacher of Science
Mr Whittaker Teacher of English
Mr Wilkinson Teacher of Religious Studies
Mrs Wilson Teacher of Science / Head of Chemistry
Mrs Winstone Teacher of Mathematics
Support Staff
Mrs Almond Music Services Manager & Department Assistant
Mrs Aston Science Lab Technician
Miss Bate Argent Pastoral Leader for Year 7
Mr Bennett Teaching Assistant
Mr Bennett Music Peri  
Mrs Boswell Catering Assistant
Mrs Boyd Teaching Assistant
Mrs Buchan School Counsellor
Mrs Buller School Business and Operations Manager
Miss Butler Assistant Pastoral Leader for Year 7
Mr Byford Performing Arts Technician
Mrs Canning Pastoral Leader for Year 11
Mrs Chamberlain Catering Assistant
Miss Chan Catering Assistant
Mrs Cholmondley Catering Assistant
Miss Clark Teaching Assistant
Mrs Clemson Librarian
Mr Collis Teaching Assistant
Mrs Cowell Assistant Pastoral Leader for Year 8
Miss Crompton Teaching Assistant
Mr Crowe Science Technician
Miss Cruz Catering Assistant
Mrs Danily Pastoral Leader for Year 9
Mrs Deeley Catering Assistant
Miss Delmont Exams Officer
Mrs Devonald Science Technician
Mrs Donson-Jones Sixth Form Administration Officer
Miss Edwards Science Technician
Ms Evans Cover Admin Assistant / ARR Data Officer
Mr Fairhurst Maintenance Officer
Miss Florence Catering Assistant
Mrs Forbes Catering Assistant
Mrs French HLTA
Mrs Fullerton IT Network Manager
Mrs Hales Attendance Officer
Mr Heaton Facilities Manager
Mrs Hilditch Attendance Assistant
Mrs Hobbs Teaching Assistant
Mr Johnson Premises Manager
Miss Johnson Cover Supervisor
Miss Kent Senior Deputy Designated Safeguarding Lead
Mrs Kenyon Exams Administration Assistant
Ms Kwok EAL Assistant
Mrs Lancaster Teaching Assistant
Ms Lee Catering Assistant
Miss Lee Catering Assistant
Mr Leighton-Jones Music Peri  
Mrs Lewis Headteacher's PA / Office Manager
Mrs Lines Receptionist
Miss Linton-Shone SEND Admin Assistant
Miss Loftus Absence Cover Administrator
Mrs Mather Assistant Pastoral Leader for Year 11
Mr Mayhew Teaching Assistant
Miss Miller Catering Assistant
Mrs Millington Admin Assistant
Mr Mitchell Department Technician - Design Technology
Mrs Mitton Catering Assistant
Miss Morris Key Stage 5 Academic Mentor
Mr Mort Teaching Assistant
Mrs Morter Catering Supervisor
Mrs Moss Teaching Assistant
Mr Nash Maintenance Officer
Mr Ovington Maintenance Officer
Miss Peers Assistant Pastoral Leader for Year 9
Mrs Pilling Music Peri  
Mrs Pitt Teaching Assistant
Mrs Plunkett Department Assistant - Art & Design & Food
Mr Prescott Pastoral Leader for Year 8
Miss I Radice Alternative Curriculum Lead
Miss Reilly English Graduate Teaching Assistant
Mrs Rhodes School Counsellor
Mr Rice Cover Supervisor
Mrs Robinson Attendance Assistant
Mrs Rodgers Pastoral Leader for Year 10
Mrs Ross Catering Assistant
Mrs Smith Catering Manager
Mrs Smith Cook
Mrs Snowden Catering Assistant
Mr Walker Department Assistant - Physical Education
Ms Walker Catering Assistant
Ms Walsh Reprographics Officer 
Miss Walton SEND Literacy Assistant
Mrs Ward Cook
Mr Webb Teaching Assistant
Ms Welsby Catering Assistant
Mrs Wenmoth Teaching Assistant
Miss Whitfield Catering Assistant
Mrs Williams Senior Science Lab Technician
Mrs Winstanley Teaching Assistant
Mrs Woodroffe Assistant Pastoral Leader for Year 10
Miss Yan Catering Assistant